İstanbul'a mevsimin ilk karı düştü! Meteoroloji’den 15 kent için sarı alarm

İstanbul'a mevsimin ilk karı düştü! Meteoroloji’den 15 kent için sarı alarm
İstanbul'a mevsimin ilk karı düştü! Meteoroloji’den 15 kent için sarı alarm

İstanbul'a mevsimin ilk karı düştü! Meteoroloji’den 15 kent için sarı alarm

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından İstanbul'da beklenen kar yağışı dün gece başladı. Meteoroloji bugün için 15 kentte sarı kodlu uyarı yaptı. Çok sayıda il için kar yağışı ve kuvvetli sağanak yağış uyarısı yapılırken hava sıcaklığı mevsim normalleri altında seyredecek. İşte beklenen hava durumu raporu…


Meteoroloji’den alınan tahminlere göre, ülkemiz genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, İstanbul, Yalova, Sinop, Tokat, Malatya, Erzincan, Tunceli, Kars ve Ardahan çevreleri, Balıkesir'in kuzey kıyıları ile Kırklareli ve Kastamonu'nun kıyı kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. İç ve doğu bölgelerde yer yer pus ve sis bekleniyor.


Hava sıcaklığı: Güney ve doğu kesimlerde hissedilir derece azalacağı ve Ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgar: Genellikle kuzey yönlerden hafif ve orta kuvvette; Marmara ve Kıyı Ege ile Batı Akdeniz’de kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-80 km/saat) esmesi bekleniyor.


SİLİVRİ’DE KAR YAĞIŞI BAŞLADI


İstanbul’da son günlerde hava sıcaklıklarının düşmesiyle beraber bugün saat 00.30 sıralarında İstanbul’da mevsimin ilk kar yağışı Silivri’ye yağdı. Silivri’nin bazı mahallelerinde başlayan kar yağışı ilçe geneline yayılmaya devam ediyor.


BUDO'NUN TÜM SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ


Bursa Büyükşehir Belediyesince işletilen Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO) bugün gerçekleşecek tüm seferlerin olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildiğini duyurdu.


BUDO'nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre,


"7.00'deki Bursa (Mudanya)-İstanbul (Eminönü/Sirkeci),


8.00'deki İstanbul (Eminönü/Sirkeci)-Bursa (Mudanya),


9.30'daki Bursa (Mudanya)-İstanbul (Eminönü/Sirkeci),


9.30'daki Bursa (Mudanya)-Armutlu (İhlas),


10.00'daki Armutlu (İhlas)-İstanbul (Eminönü/Sirkeci),


10.30'daki İstanbul (Eminönü/Sirkeci)-Bursa (Mudanya),


13.30'daki Bursa (Mudanya)-İstanbul (Eminönü/Sirkeci),


14.00'teki İstanbul (Eminönü/Sirkeci)-Bursa (Mudanya),


14.00'teki İstanbul (Eminönü/Sirkeci)-Armutlu (İhlas)


15.25'teki Armutlu (İhlas)-Bursa (Mudanya)


16.45'teki Bursa (Mudanya) - İstanbul (Eminönü/Sirkeci)


17.00'deki İstanbul (Eminönü/Sirkeci) - Bursa (Mudanya)


19.15'teki Bursa (Mudanya) - İstanbul (Eminönü/Sirkeci)


19.30'daki İstanbul (Eminönü/Sirkeci) - Bursa (Mudanya) seferi olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edilmiştir" bilgisi verildi.


TEKİRDAĞ


Marmara Bölgesi için soğuk hava ve yüksek kesimlere kar yağışı uyarısının ardından gece saatlerinden itibaren Tekirdağ’ın yüksek kesimlerine mevsimin ilk karı yağdı. Saray ilçesinde yağışla birlikte araçların üzeri ve yerler beyaza büründü. Bir otomobilin üzerine Trakya şivesiyle, ‘Geldi beya’ yazıldığı görüldü. Hava sıcaklığının gece 0 derece olduğu kentte, yüksek kesimlerdeki yağış, sabah saatlerinde etkisini yitirdi.


BAYBURT


Bayburt’ta kent merkezine mevsimin ilk karı yağdı. Dün gece yarısı aralıklı devam eden kar yağışı sabah saatlerinde kenti beyaza bürüdü. Cadde ve sokakları beyaza bürüyen kar yağışı, yeşil alanları beyazın güzelliğiyle kapladı.


İşe gitmek için evlerinden çıkan vatandaşlar, beyaz örtüyü görünce mutlu oldu. Kar yağışı, ilçeler ve bağlı köylerinde de etkili oldu. Karın keyfini okul bahçesinde kartopu oynayan çocuklar çıkardı.


Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü ekiplerince yapılan son değerlendirmelere göre, kar yağışının Bayburt’ta aralıklı bugün devam edeceği belirtildi. Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden başta sürücüler olmak üzere, vatandaşların ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmekte olduğu kaydedildi.


CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Çarşamba öğleden sonra Türkiye’yi yağış terk ediyor ve kurak bir 4, 5 gün olacak. Sıcaklıklar ortalama ve altında seyredecek. Batıda sıcaklık 2-3 derece artacak ama genel ortalamada, Anadolu’nun iç bölgelerinde sis ve zirai don olayı görülebilir” dedi.


İstanbula mevsimin ilk karı düştü Meteoroloji’den 15 kent için sarı alarm


DÜZCE'DE YÜKSEK KESİMLER BEYAZA BÜRÜNDÜ


Düzce'de dün akşam saatlerinde hava sıcaklıklarının düşmesinin ardından yüksek kesimlerde kar yağışı etkili oldu. Şehre 33 kilometre uzaklıkta, bin 450 metre rakımda bulunan Sinekli Yaylası beyaz gelinliğini giydi.


12 KENTTE KAR YAĞIŞI


Prof. Dr. Şen, “Bugün İstanbul 11 Kırklareli 6 ve Balıkesir bir ara hafif yağmurlu, Tokat, Nevşehir, Konya, Karaman, Niğde, Malatya, Sivas, Erzincan, Tunceli, Kars ve Ardahan, Kastamonu de bugün ve bu gece karla karışık yağmur ve kar var. İç bölgelerde sıcaklık düşüyor Ankara Konya Eskişehir Kayseri 3 derece. Bugün Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyı kesimlerinin yağmurlu. İç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar olacak. İç ve doğu bölgelerde yer yer sis bekleniyor. Diğer bölgeler parçalı bulutlu. Rüzgâr Marmara Kıyı Ege Batı Akdeniz’de poyrazdan kuvvetli esecek”


15 KENT İÇİN SARI ALARM


Adana, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, Mersin, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Konya, Manisa, Niğde, Tekirdağ, Karaman


Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:


Ankara: Parçalı ve çok bulutlu 3


İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde hafif yağmurlu 11


İzmir: Parçalı bulutlu 13


Adana: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu 21


Antalya: Parçalı bulutlu 18


Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde yağmurlu 9


Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde yağmurlu 9


Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu 3


Diyarbakır: Parçalı bulutlu 12


Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/

Devamını oku » »

Yorum Yap