1987 KIŞI GERİ Mİ DÖNÜYOR UZMANLARDAN FLAŞ UYARI

1987 KIŞI GERİ Mİ DÖNÜYOR UZMANLARDAN FLAŞ UYARI


Hava durumu uzmanından Sibirya’dan canavar soğuklar uyarısı: 1987 kışı tekrarlanabilir
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan hava durumu raporuna göre, bugün için kar yağışı uyarısı yapıldı. Sinop, Karabük, Giresun ve birçok şehir kar bekleniyor. Yayımlanan raporda İstanbul için ilerleyen günlerde “Sibirya soğukları” vuracak ifadelerin yer verildi. İstanbul’da yeniden kar yağışının görüleceği tarih açıklandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün, 19 Şubat günü yayımlanan hava raporunda bazı şehirlere kar yağışı uyarısı yapıldı. İstanbul’da Pazar günü güneşli bir hava varken Sibirya’dan gelecek soğuk hava sistemi karı da getirecek. Uzmanlar is kar için kritik tarihi verdi. Keren Ökten’in 1987 kış uyarısı dikkat çekti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son raporuna göre, kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz’in doğusu ve Kastamonu, Sinop, Karabük, Giresun, Ordu, Kayser, Tokat, Erzurum, Sivas, Kars, Ardahan çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı beklenmekte.

Çığ riski var: Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleriyle Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunuyor. Prof. Dr. Orhan Şen de hava durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak "Doğu Karadeniz'in kıyısı yağmur iç kesim kar. Diğer bölgeler parçalı bulutlu. Sıcaklık batı ve iç kesimlerde 2-4 C artıyor.

Yarın öğlen saatlerinde Marmara'nın doğusu ve Batı Karadeniz yağmurlu öğleden sonra Akdeniz ve güney doğu hariç yağış genişleyecek doğuda kar var" ifadelerini kullandı.

Yağmur etkisini gösterecek

Şen, "İstanbul'da Pazar günü Lodos hakim. Parçalı bulutlu sıcaklık 15 C. Yarın öğlene doğru hafif yağmur var, akşama kalmayacak. Önümüzdeki hafta da yağış görünmüyor. Lodos devam edecek." dedi.

Öte yandan İstanbul'da, kurak geçen kış mevsiminin Sibirya'dan gelecek soğuk hava dalgasının etkisiyle şubat ayı sonu ve mart ayının başında kar yağışıyla sona ermesi bekleniyor.

1987 kışı uyarısı!

Hava durumu uzmanı Kerem Ökten ise 1987’deki gibi ağır kış koşullarının tekrar yaşanabileceğini belirterek, "İki majör Stratosferik darbe peş peşe. Örneği yok. Zonal rüzgarlar 2018 ve 1987 ile aynı değerlerde. Şubat sonu 2018'de Batı Avrupa Doğudan gelen Canavar sistemini almıştı. Mart 1987 bize de gelmişti. Şimdi yine bir canavar var; fakat bizi ne şekilde etkileyeceği yakında belli olur. Avrupa'nın neresini vuracağı henüz net değil. Piyango nereye çıkarsa" ifadelerini kullandı.

Ege Bölgesi

Hava az bulutlu, iç kesimlerde sis de etkili oluyor. Sıcaklık İzmir'de 18, Muğla'da 13, Afyonkarahisar'da 11 derece ölçülüyor.
Akdeniz Bölgesi

Az bulutlu bir gökyüzü görülüyor. Sıcaklık batı kentlerde 19 dereceye kadar çıkıyor. Kahramanmaraş'ta ise en yüksek sıcaklık 11, en düşük 2 derece. Hatay'da ise gündüz 15 derece ölçülen sıcaklık gece 4 dereceye düşüyor.

İç Anadolu Bölgesinde


Sis etkili oluyor. Sivas dolaylarında karla karışık yağmur da görülüyor. Sıcaklık 10 ile 15 derece arasında ölçülüyor, doğu kentlerde yer yer 10 derecenin altında kalıyor.

Karadeniz Bölgesi

Batı kentlerinde hava parçalı bulutlu. Bölgenin kalanında karla karışık yağmur ve sağanak yağışlar etkili oluyor. Pazartesi günü bölgenin genelinde yağış bekleniyor.

Doğu Anadolu Bölgesi

Kuzey kentleri kar yağışlı, bölgenin kalanında ise hava çok bulutlu. Sıcaklık Malatya'da en yüksek 7, en düşük eksi 3 derece ölçülüyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Hava az bulutlu. Sıcaklık Gaziantep'te 13, Diyarbakır'da 11, Şanlıurfa'da 14 derece ölçülüyor. Gece ise sıcaklıklar 0 derecenin altına iniyor.

kaynak:haberler.com
1987 kışı geri mi dönüyor uzmanlardan flaş uyarı... Ayrıntılar Haberin Detayındadır… HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN GÖRSELE DO/KUNUNUZ...


Habere geri dön: 1987 KIŞI GERİ Mİ DÖNÜYOR UZMANLARDAN FLAŞ UYARI